• 72°

Gray Stone women, North men win initial YVC cross-country meet

In one of the opening Yadkin Valley Conference cross-country meets of the season, four schools in Stanly County took to the Chuck Morehead Park course Aug. 28.

The Gray Stone women earned first place by just nine points over North Stanly, with South Stanly finishing third.

On the men’s side, North took four of the first five spots to finish in first place. South Stanly placed second, with Gray Stone in third.

Below are the full results from the meet.

Gray Stone’s Jean Holman strides into the finish line in first place with North’s Taylor Burlerson just seconds behind in second place in the recent YVC meet at Chuck Morehead Park. (Photo by Charles Curcio)

Women’s Results
1) Jean Holman (GS) 25:13.00
2) Taylor Burleson (NS) 25:21.00
3) Jacy Noble (SS) 25:35.00
4) Lexi Goode (NS) 27:09.00
5) Lillie Austin (GS) 28:41.00
6) Avery Carman (GS) 28:52.00
7) Andi Billingsley (NS) 29:23.00
8) Macy Abramson (GS) 30:26.00
9)  Jacey Shelton (SS) 30:34.00
10) Sara Bruinsma (GS) 30:53.00
11) Danielle Werts (GS) 31:22.00
12) Milena Hernandez (NS) 31:27.00
13) Angelina Lappin (GS) 31:42.00
14) Colbie Lentz (NS) 31:48.00
15) Ava Sangster (GS) 32:27.00
16) Malia Selke (NS) 32:31.00
17) Skylar Medlin (NS) 32:42.00
18) Maci Holshouser (GS) 32:46.00
19) Huntley Rummage (SS) 33:09.00
20) Gracie Stinnett (GS) 33:21.00

The Comets’ Taylor Burleson makes her way through the woods at the Aug. 28 YVC meet. She finished second overall as her team finished in second place overall. (Photo by Charles Curcio)

21) Ashley Horton (SS) 34:44.00
22) Kinsley Russell (SS) 34:48.00
23) Ava Whitley (GS) 34:59.00
24) Kathryn Carpenter (GS) 35:06.00
25 Whitley Lowe (SS) 35:19.00
26) Jillian Scardina (GS) 35:43.00
27) Kayla Sachse (GS) 35:59.00
28) Devyn Eury (NS) 36:15.00
29) Olivia Gardner (GS) 36:16.00
30) Sadye Helms (SS) 37:22.00
31) Kimbal Chapman (GS) 37:58.00
32) Cara Welker (GS) 38:02.00
33) Kelly Smith (NS) 38:03.00
34) Emma Hatley (NS) 38:36.00
35) Nina Sachse (GS) 38:47.00
36) Lucie Featherstone (GS) 38:48.00
37) Savannah Huggins (SS) 38:49.00
38) Gracie Love (GS) 40:13.00
39) Laura Whitley (GS) 40:53.00
40) Nicole Werts (GS) 41:29.00
41) Ariel Stoehrer (SS) 41:39.00
42) Arsha Sharma (GS) 44:35.00
43) Josie Hinson (SS) 45:14.00
44) Hailey Aldridge (SS) 47:10.00

Women’s Team Results
1) Gray Stone – 30
2) North Stanly – 39
3) South Stanly – 66

Men’s Results

1) Koby Poole (NS) 21:56.00

Koby Poole took first place for the Comets as North Stanly won the Aug. 28 YVC cross-country meet. (Photo by Charles Curcio)

2) Clay Hatley (NS) 22:34.00
3) Nicholas McClure (NS) 22:38.00
4) Damie Griffin (SS) 23:09.00
5) Kasey Smith (NS) 23:24.00
6) Noah Maness (GS) 23:57.00
7) Hunter Smith (GS) 24:24.00
8) Hayden Furr (NS) 24:34.00
9) Connor Curlee (SS) 24:41.00
10) Cameron Bowers (SS) 26:02.00
11) Kaleb Burrage (NS) 26:12.00
12) Daniel Vasquez (SS) 26:18.00
13) Caleb Lefler (SS) 26:19.00
14) Duncan Bryson (GS) 26:22.00
15) Dylan Tuzenew (GS) 26:35.00
16) Alan Michael Hollis (SS) 27:34.00

Damie Griffin fights his way across the finish line for fourth overall. The Bulls took second place as a team behind North Stanly. (Photo by Charles Curcio)

17) Landon Hollis (SS) 27:35.00
18) Logan Baucom (SS) 27:45.00
T-19) Josh Klein (GS) 27:48.00
T-19) Antonio Gomez (SS) 27:48.00
21) Duncan McSwain (SS) 27:59.00
22) Ethan Hopkins (SS) 28:45.00
23) Jobey Swaringen (GS) 28:58.00
24) AJ Patterson (SS) 29:04.00
25) Tanner Hatley (GS) 29:14.00
26) Will Phillips (SS) 29:25.00
27) Michael Gabbard (SS) 29:30.00
28) Kevin Hunsucker (NS) 29:31.00
29) Cohen Whitley (A) 29:38.00
30) Gabriel Reeder (GS) 30:10.00
31) Alec Barbetto (GS) 30:34.00
32) Isaac Ingram (NS) 30:49.00
33) Triston Horton (SS) 31:04.00
34) Tyler Papin (SS) 31:44.00
35) Tilman Hatley (GS) 31:59.00
36) Corbin Icensour (NS) 32:01.00
T-37) Tom Bristol (GS) 32:59.00
T-37) Isaiah Stockdale (A) 32:59.00
39) Riley Horton (SS) 33:00.00
40) Nicholas Foote (GS) 33:31.00
41) Silang Jia (GS) 33:39.00
42) Jacob Almond (SS) 33:46.00
43) Skylar Furr (SS) 34:04.00
44) Nolan Harwood (SS) 34:22.00
45) Nathan Shanes (GS) 35:07.00
46) Jesse Griffin (SS) 37:45.00
47) Landon Greene (SS) 37:51.00
48) Parker Crump (SS) 37:53.00
49) Zachary Harwood (SS) 37:54.00
50) Siming Jia (GS) 37:59.00
51) Jack Foley (GS) 38:04.00
52) Zachary Ehmann (GS) 39:08.00
T-53) Kyler Sweet (SS) 39:22.00
T-53) Nathan Smith (SS) 39:22.00
55) Rohan Sharma (GS) 39:26.00
56) CJ Cranford (NS) 39:36.00
57) Tanner Lowder (NS) 40:13.00

Men’s Team Results
1) North Stanly ­– 21
2) South Stanly – 48
3) Gray Stone –60

To submit story ideas, call Charles Curcio at (704) 982-2121, ext. 26, email charles@stanlynewspress.com or contact him via Twitter (@charles_curcio).