The Stanly News and Press (Albemarle, NC)

Local Sports

April 29, 2014

Albemarle track teams win Yadkin Valley Conference championships

Tuesday, April 29, 2014 — The track teams of Albemarle High School followed up the team’s sweeps of  the county titles by earning the Yadkin Valley Conference championships on Thursday at South Davidson High School.

Albemarle took the boys’ title with a score of 142, followed by North Stanly (90), Gray Stone (84), West Montgomery (78), (South Davidson) (73), North Moore (58), Union Academy (44), South Stanly (35), Chatham Central (25) and East Montgomery (18).

The Bulldog girls’ team also earned top honors at the YVC meet, just beating Gray Stone 143-140 for the conference crown.  Union Academy took third place with 68, followed by North Moore (65), North Stanly (61), Chatham Central (50), South Stanly (39), West Montgomery (27), (South Davidson) (19) and East Montgomery (17).

Below are the top-five results from the YVC conference meet.

Top Five Results

Girls High Jump: 1) Samantha Blue (A) 4’8”; 2) Chelsea Barber (NS) 4’6.15” 3) Teosha Horn (NM) 4’6.1”; 4) Scarlett Carney (SS) 4’6”; 5) Jadia Robinson (A) 4’4”.

Boys High Jump:  1) Elijah Dumas (WM) 6’; 2) Travis Bennett (A) 5’10”; 3) Tyrone Davis (NM) 5’4”; 4) Adrian Brown (NS) 5’4” 5) Marcus Maness (NM) 5’2”.

Girls Long Jump: 1) Alacia Baldwin (NM) 15’5”; 2) Chelsea Barber (NS) 14’7”; 3) Akela Branch (A) 13’9”; 4) Sam McCullough (SD) 12’4”; 5) Tamera Horne (WM), Samantha Blue (A), Allydia Maness (CC) 12’2”.

Boys Long Jump: 1) Adrian Brown (NS) 19’8”; 2) Shamarii Moore (A) 19’ 2.5”; 3) Tyreek Riddick-Reynolds (NM) 19’2”; 4) Isaiah Nicholes (A) 18’4”; 5) Elijah Dumas (WM) 18’2”.

Girls Triple Jump: 1) Chelsea Barber        (NS) 31’5”; 2) Gabby Benjamin (SS) 29’ 3) Samantha Blue (A) 24’8”.

Boys Triple Jump: 1) Adrian Brown (NS) 41’2”; 2) Shamarii Moore (A) 39’7”; 3) Kani Sellers (A) 37’5”; 4) Bhavin Patel (WM) 35’; 5) Terry Horne (WM) 34’11”.

Girls Shot Put: 1) Savannah Jordan (GS) 28’10”; 2) Savannah Fox (UA): 3) Eluana Petigrew (GS) 27’3”; 4) Rebecca Riggs (CC) 26’6”; 5) Shania Beck (NM) 26’5”.

Boys Shot Put: 1) T.J. Smith (NS) 43’10”; 2)Jaquantis Stokes (A) 40’4”; 3) Trey Church (SD) 39’1”; 4) Robert Mack (A) 36’8”; 5) Tyler Chambers (UA) 36’1”.

Girls Discus: 1) Eluana Petigrew (GS) 82’9”; 2) Brendaja Richardson (NM) 82’6”; 3) Savannah Fox (UA) 81’; 4) Tracey Allsbrook (GS) 79’1”; 5) Rebecca Riggs (CC) 69’.

Boys Discus: 1) Antonio Williams (NS) 121’11”; 2) Casey Canterbury (CC); 3) Marcus Bonnick (SD); 4) Jhace Hedrick (SS) 107’4”; 5) Jaquantis Stokes (A) 106’4”.

Boys Pole Vault: 1) Tim Butts (GS) 10’.

Girls 4x800 Meter Relay: 1) Gray Stone (Annie Habeeb, Kelsey Kiser), Caroline McLeod, Susanna Parkhill) 10:56.40; 2) Union Academy (Ashleigh Helms, Kiralyn Krizan, Meredith Sumrell, Toni Williams) 11:40.82; 3) Albemarle (Taylor Donnally, Hailey Saunders, Savannah Snuggs, Anna Wainwright) 12:08.16; 4) North Stanly (Emma Loflin, Aleia Bowman, Katelyn Wheeler, Alayiah Preslar) 12:32.00; 5) North Moore 13:05.59.

Boys 4x800 Meter Relay: 1) Gray Stone (Dennis Collins, Reid Huckabee, Patrick Parsons, Josh Rolan) 9:10.27; 2) Chatham Central (Bradley Harms, Chris Jaegar, Dillon Johnson, Dawson Wolf) 9:41.00; 3)  West Montgomery (Bhavin Patel, Guadalupe Lopez, Chris Pipkin, Terry Horne) 9:45.00; 4) Union Academy (Logan Felix, Jacob Hargett, Terry Horne, Chris Pipkin) 9;54.00; 5) Albemarle (Shawn Baldwin, Caleb Bird, Tyler Holton, Shy’metrius Lilly) 9:55.00.

Girls 3,200 Meter Run: 1) Caroline Mcleod (GS) 13:02.00; 2) Ashleigh Helms (UA) 13:57.00; 3) Kelsey Kiser (GS) 13:58.00; 4) Lythi Barnette (NS) 14:30.00; 5) Dana Hart (CC) 15:49.00.

Boys 3,200 Meter Run: 1) Noah Lancaster (NS) 11:09.00; 2) Logan Hammill (GS) 11:30.00; 3) Sam Lanning (GS) 11:31.00; 4) Jordy Featherstone (GS) 11:56.00; 5) Brian Morrill (WM) 11:57.00.

Girls 100 Meter Hurdles: 1) Nybrea Montegue (A) 18.28: 2) Lauryn Griffin (A) 19.21; 3) Alacia Baldwin (NM) 20.00; 4) Katie Pope (SS) 20.22; 5) Savannah Ramsey (SD) 20.29.

Boys 110 Meter Hurdles: 1) Gaige Tenold (UA) 16.34; 2) Kellan Sabol (NS) 17.86; 3) Zion Wall (EM) 19.72; 4) Jeffery Davis 3 (CC) 19.94; 5) Aaron Richardson (NM) 20.59.

Girls 4x200 Meter Relay: 1) Albemarle (Akela Branch, Tyshianna Bruton, Laurn Griffin, Kyleigh McLendon) 1:54.96;  2) Gray Stone (Annie Habeeb, Maggie Habeeb, Kelsey Kiser, Hope Moua) 2:01.21; 3) South Stanly (Allison Whitley, Scarlett Carney, Katie Pope, Gabby Benjamin) 2:06.31; 4) Chatham Central (Skylar Argento, Jocelyn Rives, Nina Roth, Jada Walden) 2:09.60; 5) North Moore (Taliyah Smith, Merline Cabrera, Tatianna Cagle, Alexia Smith).

Boys 4x200 Meter Relay: 1) West Montgomery (Cinquavious Simmons, Cameron Moore, Tirea Simms, Caleb Drake) 1:34.53; 2) Albemarle (Shamarii Moore, Isaiah Nicholes, Kani Sellers, Nicholas Cole) 1:37.27; 3)  South Davidson (Preston Owens, Hunter Query, Austin Bond, Billy Caulder); 4) Union Academy (Jacob Hargett, Maurice Norman, Maliq Pando, Gaige Tenold) 1:39.50; 5) South Stanly (Montrell Brewer, Darius Craig, D.J. Gaines, Scottie Green) 1:42.33.

 Girls 100 Meter Dash: 1)  Jasmine Diggs (WM) 12.94; 2) Tyshianna Bruton (A) 13.00; 3) Jada Walden (CC) 13.32; 4) Toni Williams (UA) 13.33; 5) Jerondai Steele (WM) 13.41,

 Boys 100 Meter Dash; 1) Travis Bennett (A) 10.59: 2) Montrell Brewer (SS) 10.71; 3) Tyreek Riddick-Reynol (NM); 4) Azende Monroe (NM) 11.10; 5) Caleb Drake (WM) 11.32.

 Girls 1,600 Meter Run: 1) Caroline Mcleod (GS) 5:51.20; 2) Ashleigh Helms (UA); 3) Lauren Deview (NM) 6:26.52; 4)  Lythi Barnette (NS) 6:34.23; 5) Elisabeth Harper (GS) 6:37.19.

 Boys 1,600 Meter Run; 1) Travis Gallimore (SD) 4:52.32; 2) Noah Lancaster (NS) 4:59.45; 3) David Cowan (GS) 5:13.07; 4) Patrick Parsons (GS) 5:17.96; 5) Reid Huckabee (GS) 5:19.96.

 Girls 4x100 Meter Relay: 1) Albemarle (Akela Branch, Tyshianna Bruton, Nybrea Montegue, Jadia Robinson) 53.84; 2) Union Academy (Bethanie Dixon, Ashleigh Helms, Meredith Sumrell, Toni Williams) 57.68; 3) South Stanly (Allison Whitley, Scarlett Carney, Katie Pope, Gabby Benjamin) 58.12; 4) Chatham Central (Skylar Argento, Jocelyn Rives, Nina Roth, Jada Walden) 1:00.84; 5) North Moore (Alexia Smith, Teosha Horn, Tatianna Cagle, Alacia Baldwin) 1:05.20.

Boys 4x100 Meter Relay; 1) Albemarle (Travis Bennett, Terrace Ellis, Isaiah Nicholes, Laquavius Ratliff) 44.53; 2) North Moore (Patrick Harner, Azende Monroe, Marcus Maness, Tyreek Riddick-Reynolds) 46.19; 3) Union Academy (Jacob Hargett, Maurice Norman, Maliq Pando, Stephen Wilkinson) 49.25; 4) East Montgomery (Nick Wall, Zion Wall, Bradley Britt, Arron Flowers) 50.44; 5) South Davidson (Jacob Snider, Alan Gibson, Trey Church, Jordan Tucker) 54.95.

Girls 400 Meter Dash: 1)  Jadia Robinson (A) 1:05.70; 2) Kyleigh McLendon (A) 1:06.32; 3) Jordan Redmon (GS) 1:06.90; 4) Jerondai Steele (WM) 1:07.25; 5) Hailey Saunders (A) 1:10.11.

Boys 400 Meter Dash: 1) Caleb Drake (WM) 50.22; 2) Terrace Ellis (A) 51.79; 3) Laquavius Ratliff (A) 53.31; 4) Austin Bond (SD) 53.47; 5) Christopher Krayniews 12 (SD) 54.75.

Girls 300 Meter Hurdle: 1) Lauryn Griffin (A) 58.00; 2) Nybrea Montegue (A); 3) Sarah Lanning (GS) 59.65; 4) Areli Leyva (EM) 1:01.00; 5) Taya Joseph (A) 1:01.50.

Boys 300 Meter Hurdles: 1) Gaige Tenold (UA) 42.74; 2) Isaiah Nicholes (A) 44.70; 3) Kellan Sabol (NS) 46.87; 4) D.J. Gaines (SS) 48.71; 5) Hunter Query (SD) 48.78.

Girls 800 Meter Run: 1) Caroline Mcleod (GS) 2:34.00; 2) Annie Habeeb (GS); 3) Megan Lambeth (SD) 2:42.00; 4) Kelsey Kiser (GS) 2:46.00; 5) Meredith Sumrell (UA) 2:47.00.

 Boys 800 Meter Run: 1) Travis Gallimore (SD) 2:05.73; 2) Josh Rolan (GS) 2:11.00; 3) Reid Huckabee (GS) 2:16.00; 4 Shymeterius Lilly (A) 2:21.00; 5) Terry Horne (WM) 2:24.00.

Girls 200 Meter Dash; 1) Tyshianna Bruton (A) 27.90; 2) Jocelyn Rives 2 (CC) 28.12; 3) Maggie Habeeb (GS) 29.00; 4) Jadia Robinson (A) 29.10; 5) Chelsea Barber (NS) 29.28.

 Boys 200 Meter Dash: 1) Travis Bennett (A) 22.30; 2) Montrell Brewer (SS) 22.77; 3) Terrace Ellis (A) 23.70; 4) Azende Monroe (NM) 23.81; 5) Tyreek Riddick-Reynol (NM) 23.88.

Girls 4x400 Meter Relay: 1) Gray Stone (Annie Habeeb, Kelsey Kiser, Susanna Parkhill, Jordan Redmon) 4:43.00; 2) Union Academy (Ashleigh Helms, Lauren Privitera, Meredith Sumrell, Toni Williams) 4:56.56; 3) North Stanly (Emma Loflin, Jennifer Sanchez, Katelyn Wheeler, Aleia Bowman) 5:08.00; 4) South Stanly (Brienna Laskowski, Courtney Seighman, Ta’Myrah Sturdivant, Allison Whitley) 5:36.81; 5) East Montgomery (Camille Smith, Karissa Greene, Jania Rodriquez, Areli Leyva) 5:37.25.

Boys 4x400 Meter Relay: 1) South Davidson (Billy Caulder, Hunter Query, Travis Gallimore, Austin Bond) 3:44.00; 2) West Montgomery (Cameron Moore, Tirea Simms, Brandon Moore, Caleb Drake) 3:45.00; 3) Albemarle (Terrace Ellis, Shy’metrius Lilly, Laquavius Ratliff, Kani Sellers) 3:58.00; 4) Gray Stone (Tim Butts, Dennis Collins, Will Murdoch, Josh Rolan) 4:04.41; 5) North Moore (Marcus Maness, James Bond, Aaron Richardson, Tyrone Davis) 4:06.65.

1
Text Only
Local Sports
  • holdendavis.jpg Stanly All-Star 15 year-olds lose in championship finals

    The Stanly County 15 year-old All-Stars Babe Ruth Baseball team battled its way through the losers’ bracket after suffering a 10-9 loss to the Union County Americans to reach the championship finals.
    Stanly rallied to force a deciding third game but Union County prevailed to earn a trip to the regionals in Varina, Virginia.

    July 24, 2014 1 Photo

  • stanly14group.jpg Stanly All-Stars reach state championship round

    The Stanly 14 year-old All-Stars played in the state tournament this weekend at Noel Williams Park in Unionville and reached the championship round of play.

    July 24, 2014 1 Photo

  • stanly13bigger.jpg Stanly County 13-year old Babe Ruth Baseball squad claims state title

    Don Montgomery Park in Albemarle played host this weekend to the state championship tournament for the Western Divsion of Babe Ruth Baseball for 13 year olds.
    After having started with a win Friday night over Union County American, the Stanly County All-Stars posted three more victories en route to the tournament title and a berth into the regionals starting July 29 in Sarasota, Florida.

    July 22, 2014 1 Photo

  • West Stanly summer baseball team wraps up regular season at Scotland County

    In the final two games of the Central Carolina Scholastic Summer League for the West Stanly squad, the Colts traveled to Scotland County for a doubleheader, making up for Tuesday’s rainout.

    July 22, 2014

  • jakeclayton.jpg Three Stanly All-Star Babe Ruth teams open play in state tournaments

    Three Babe Ruth Baseball teams from Stanly County  began play in their respective state tournaments on Friday night with victories, two of which came in events conducted locally.

    July 22, 2014 1 Photo

  • Albemarle High School athletic director resigns

    The athletic program at Albemarle High School will undergo another change in personnel after the recent resignation of its head football coach.

    July 17, 2014

  • deanlowder.jpg Albemarle fireman and policeman race in school buses at Charlotte Motor Speedway

    Pulling into Charlotte Motor Speedway, the first thing one may think about is getting in one of those really fast cars and taking a spin around the track.
    Cracking the motor, hearing the roar, tearing down the front stretch at 200 mph with numerous other cars doing the same. The rush, excitement and adrenaline pumping all while maintaining focus and poise as you power the aggressive vehicle around the track.

    July 17, 2014 3 Photos

  • williams.jpg North Stanly's Antonio Williams decommits to UNC-Chapel Hill

    North Stanly standout running back Antonio Williams announced via Twitter on Saturday he has withdrawn his verbal committment to attend and play football at the University of North Carolina at Chapel Hill.

    July 15, 2014 1 Photo

  • bobcat.jpg Uwharrie Bobcats suffer loss, bounce back for home victory

    The Uwharrie Bobcats 70+ slow pitch softball team, along with four other Piedmont Senior Slow Pitch League (PSSL) teams, participated in a league tournament at Rock Creek Park Saturday.

    July 15, 2014 1 Photo

  • curciomug2014.jpg Can you really go home again?

    The big news that flashed across the screens of smartphones, tablets, laptops, computers and televisions on Friday concerned the return of NBA star Lebron James to Cleveland after four years in Miami.

    July 15, 2014 1 Photo

Facebook
Twitter Updates
Seasonal Content