The Stanly News and Press (Albemarle, NC)

Sports

December 10, 2013

Central Academy sweeps meet at Stanly YMCA

Tuesday, December 10, 2013 — The high school swimming season is well underway for the squads of Stanly County, including a meet on Thursday at the Stanly County Family YMCA in Albemarle. Four of the county’s high schools (Albemarle, North Stanly, South Stanly and West Stanly) hosted Central Academy, East Montgomery, Monroe and Forest Hills.

Girls’ Results

The Cougars took first place with 107 points, followed by North (65), West (42), Albemarle (28), Forest Hills (25) and South Stanly (15).

Top four finishers from races including Stanly County swimmers are as follows:

Girls 200 Yard Medley Relay

1st – NSHS 2:34.42 1) Hudson, Elizabeth  2) Hatley, Kristin  3) Lambert, Victoria  4) Parker, Celeste

2nd – CATA  2:37.85 1) Dillon, Miranda 2) Weaver, Haley 3) Juan, Ansley 4) Zander, Sidney

3rd – AHS  2:38.22 1) Mullis, Landon-Anne  2) Holshouser, Sam  3) Hill, Yasmeen  4) Mansfield, Katherine

4th – WSHS 2:47.40 4 1) Rowles, Allyn 2) Presley, Hannah 3) Hathcock, Savannah 4) Coley, Carissa

Girls 200 Yard Freestyle

1st – Ball, Lauren  WSHS 2:47.13 7

2nd – Laskowski, Skylar SSHS 2:49.21 5

3rd – Hudson, Elizabeth  NSHS 2:54.40 4

4th – Dillon, Miranda CATA 3:04th –.13 3

Girls 50 Yard Freestyle

1st – Everhart, Sarah CATA 26.05

2nd – Presley, Hannah WSHS 30.59

3rd – Lambert, Victoria  NSHS 30.87

4th – Jarvis, Evie  FH 32.46 3

Girls 100 Yard Freestyle

1st – Presley, Hannah WSHS 1:10.32

2nd –  Ball, Lauren  WSHS 1:12.46 5

3rd – Zander, Sidney CATA 1:13.85 4

4th – Dillon, Miranda CATA 1:16.03 3

Girls 500 Yard Freestyle

1st – Everhart, Sarah CATA 6:17.17

2nd –  Throneburg, Whitney  NSHS 6:34.53

3rd – Mussen, Cassie CATA 7:32.05

4th – Rowles, Allyn WSHS 7:55.79 3

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1st – NSHS A 2:09.27 1) Lambert, Victoria  2) Loflin, Holly  3) Hatley, Kristin  4) Throneburg, Whitney

2nd – WSHS A 2:12.29  1) Rowles, Allyn 2) Ball, Lauren  3) Presley, Hannah 4) Hedrick, Jamie

3rd – CATA A 2:14.04  1) Dillon, Miranda 2) Wallace, Grace 3) Chandler, Merideth 4) Reich, Lindsey

4th - FH A 2:16.42 1) Jarvis, Evie  2) Sierra, Cynthia  3) Druding, Katie  4) Witt, Nikki

Girls 100 Yard Backstroke

1st –  Throneburg, Whitney  NSHS 1:13.04

2nd – Johnston, Layne  CATA 1:22.60

3rd – Hill, Yasmeen  AHS 1:26.03 4

4th – Hudson, Elizabeth  NSHS 1:26.63 3

Girls 100 Yard Breaststroke

1st – Hatley, Kristin  NSHS 1:35.34 7

2nd – Druding, Katie  FH 1:37.74 5

3rd – Weaver, Haley CATA 1:39.16 4

4th – Chandler, Merideth CATA 1:39.43 3

Girls 400 Yard Freestyle Relay

1st – CATA A 4:48.50 1) Johnston, Layne  2) Zander, Sidney 3) Chandler, Merideth 4) Everhart, Sarah

2nd -  AHS A 5:19.82 1) Hill, Yasmeen  2) Mullis, Landon-Anne  3) Holshouser, Sam  4) Mansfield, Katherine

3rd – NSHS A 5:23.77 1) Parker, Celeste  2) Eudy, Alexis  3) Hudson, Elizabeth  4) Throneburg, Whitney

4th – CATA B 5:26.88 1) Kirby, Kaley 2) Reyes, Camilia 12 3) Wallace, Grace 4) Bandhy, Alexis

Boys Results

Central took first place with a team score of 94, followed by Forest Hills (48), West Stanly (42), South Stanly (20), East Montgomery (17), Albemarle (15), North Stanly () and Monroe (9).

Top four finishers from races including Stanly swimmers are as follows:

Boys 200 Yard Medley Relay

1 CATA  1:59.10 1) Souther, Sam 2) Burnett, Nathan 9 3) Goodson, Mark 4) Price, Bradley

2 FH A 2:10.42 1) Allen, Landon  2) Farmer, Connor  3) Tucker, Drew  4) Foley, Mike

3 WSHS A 2:17.25 1) Hartmann, Collin 2) Burleson, Alec 3) Wild, AJ 4) Marks, Cody

4 NSHS A 3:02.44 6 1) Vue, Daniel  2) Kruis, Harrison  3) Cole, Lane  4) Schumacher, Joey

Boys 200 Yard Freestyle

1 Williams, Jack  AHS 2:31.82

2 Farmer, Connor  FH 2:33.14

3 Verco, Evan MHS 2:45.36 4

4 Cole, Lane  NSHS 2:48.87 3

Boys 50 Yard Freestyle

1 Tucker, Drew  FH 23.62 AUTO

2 Burnett, Nathan 9 CATA 26.32

3 Reynolds, Holden  EM 28.66 4

4 Raineri, Sage  AHS 28.96 3

Boys 100 Yard Freestyle

1 Wilson, Trevor  EM 1:07.22 7

2 Appling, Reece CATA 1:09.03 5

3 Wild, AJ WSHS 1:.60 4

4 Marks, Cody WSHS 1:.67 3

Boys 500 Yard Freestyle

1 Tucker, Drew  FH 5:15.17

2 Souther, Sam CATA 5:26.01

3 Burleson, Alec WSHS 8:00.03 4

4 Gresham, Alex SSHS 8:06.58 3

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 CATA A 1:51.53 1) Burnett, Nathan 9 2) Reeder, Joshua 3) Newsome, Sawyer 4) Price, Bradley

2 FH A 1:56.55 1) Farmer, Connor  2) Allen, Landon  3) Foley, Mike  4) Tucker, Drew

3 WSHS A 2:00.98 1) Marks, Cody 2) Plyler, Cody 3) Wild, AJ 4) Hartmann, Collin

4 EM A 2:03.68 1) Deaton, Andrew  2) Steele, Cody  3) Wilson, Trevor  4) Reynolds, Holden

Boys 100 Yard Backstroke

1 Hartmann, Collin WSHS 1:15.80

2 Williams, Jack  AHS 1:16.51

3 Verco, Evan MHS 1:24.70

4 Strum, Patrick CATA 1:36.16 3

Boys 100 Yard Breaststroke

1 Burnett, Nathan 9 CATA 1:19.30

2 Farmer, Connor  FH 1:20.01

3 Wild, AJ WSHS 1:23.40

4 Plyler, Cody WSHS 1:25.42 3

Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 CATA A 4:14.86

1) Goodson, Mark 2) Newsome, Sawyer

3) Price, Bradley 4) Souther, Sam

2 SSHS A 5:20.81

1) Diggs, Camden 2) Gonzalez, Jason R

3) Gresham, Alex 4) Starnes, Dallas

 

1
Text Only
Sports
Facebook
Twitter Updates
Seasonal Content