The Stanly News and Press (Albemarle, NC)

Sports

December 3, 2012

Stanly Famly YMCA hosts HS swim meet

Sunday, December 2, 2012 — Eight high school swim teams met in the pool at the Stanly County Family YMCA on Thursday night.

Cuthbertson, Union Academy and South Davidson made the trip to Stanly County to take on swimmers from all five high schools. The Cavaliers won the match on the team results, taking first place in both the girls’and boys’ results.

On the girls’ side, Union Academy took second place with 124 points, followed by Gray Stone (84), Albemarle and South Davidson (45), (NS) (26), (WS) (20) and South Stanly (10).

Gray Stone finished in second place in the boys’ event with 149 points, followed by Union Academy (111), (WS) (51), Albemarle (23) and South Davidson (8).

Results

Girls’ 200 Yard Medley Relay

1) Cuthbertson A 2:07.67 1. Everheart, Kristen 2. Parnell, Kimberley; 3. Everheart, Allison 4. Pounds, Kristen; 2)) Union Academy A 2:17.79 1. Lloyd, Jessica 2. Hill, Hannah 3. Hartung, Delani 4. Guillot, Katherine; 3) Gray Stone A 2:28.28 1. Brickner, Rebecca 2. Roy, Jessica 3. Korzelius, Calista 4. Bebout, Cassie; 4) Albemarle A 2:31.43 1. Chappel, Kayla 2. Holshouser, Bailey 3. Smet, Mackenzie 4. Mullis, Landon Anne 5) South Davidson A 2:34.94 1. Hill, Kagan 2. Owens, Aniel 3. Moore, Haylie 4. Jenkins, Helen; 6) Cuthbertson B 2:35.48 1. Ginsberg, Kelly 2. Cahill, Jill3. Foray, Katherine 4. Coe, MacKenzie; 7) (NS) A 2:40.40 1. Hudson, Elizabeth 2. Loflin, Holly 3. Throneburg, Whitney 4. Krug, Sarah; 8) Union Academy B 2:41.57 2 1. Urh, Nicole 2. Wheeler, Darien 3. Warren, Alex 4. Pierannunzi, Sophia.

Boys’ 200 Yard Medley Relay

1) Cuthbertson A 2:02.00 1. Goodson, Mark 2. Arora, Veet 3. Kearney, Seamus 4. Poling, Cain 2) Cuthbertson B 2:07.67 1. Laramee, Justin 2. Kunze, Ben 3. Lofton, Brandon 4. Allen, Devin  3) Gray StoneA 2:09.54 1. Isaacson, Caleb 2. Cowan, David 3. Cartagena, Adam 4. Distin, Chris 4) Union Academy A 2:09.80 1. Demeraski, John 2. Boivin, Tristan 3. Maloney, John 4. Urh, Sam 5) West Stanly A 2:22.23 1. Hartmann, Collin 2. Bayluk, Igor 3. Hathcock, James 4. Marks, Cody 6) Union Academy B 2:23.35 1. Daugherty, John 2. Allen, Jared 3. Kiker, Wyatt 4. Berg, Mitchell

Girls’ 200 Yard Freestyle

1) Hartung, Delani (UA) 2:46.87; 2) MackKenzie, Lauren (C) 2:52.02; 3) Wells, Rachel (C) 2:53.63; 4) Wheeler, Darien Union Academy 2:53.85; 5) Hudson, Elizabeth (NS) 2:55.34; 6) Burks, Chloe (GS) 2:58.87; 7 Laskowski, Skylar (SS) 3:06.56 8) Presley, Hannah (WS) 3:12.50

Boys’ 200 Yard Freestyle

1) Yu, Arnold (GS) 2:16.85; 2) Robison, Nick 1 2:22.27; 3) Cowan, David (GS) 2:34.64; 4) Bayluk, Igor (WS) 2:42.72; 5) Boivin, Hunter (UA) 2:44.53; 6) Ginsberg, Matthew 1 2:45.10; 7) Kiker, Wyatt (UA) 2:48.02; 8) Plyler, Cody (WS) 2:50.86

Girls’ 200 Yard IM

1 Bebout, Cassie (GS) 2:25.32; 2) Moore, Haylie (SD) 2:27.18; 3 Hill, Hannah (UA) 2:53.41; 4) Lloyd, Jessica (UA) 3:01.13; 5) Althof, Elsa (C) 3:07.99 ; 6) Smet, Mackenzie (A) 3:13.92; 7) Creswell, Samantha 1 3:38.05

Boys’ 200 Yard IM

1 Goodson, Mark (C) 2:34.28; 2) Arora, Veet (C) 2:34.39; 3) Hathcock, James (WS) 2:39.26 4 Barnes, Caleb (GS) 2:54.98: 5) Boivin, Tristan (UA) 2:56.07; 6) Parsons, Quentin (GS) 3:06.10 7 Ivey, William (A) 3:07.27; 8) Maloney, John (UA) 3:07.70

Girls’ 50 Yard Freestyle

1 Parnell, Kimberley 27.45; 2) Roy, Jessica (GS) 27.64; 3) Throneburg, Whitney (NS) 28.15; 4) Pounds, Kristen 1 29.35; 5) Pierannunzi, Sophia (UA) 31.02; 6) Jenkins, Helen (SD) 31.08; 7) Allyn, Brooke (GS) 32.92; 8) Owens, Aniel (SD) 33.32; 9) Urh, Nicole (UA) 35.22

Boys’ 50 Yard Freestyle

1 Urh, Sam (UA) 25.17; 2 Isaacson, Caleb (GS) 26.59; 3) Schnedl, Wylie (UA) 27.27; 4) Lofton, Brandon 1 27.30; 5) Distin, Chris (GS) 28.08; 6) Query, Hunter (SD) 30.27; 7) Raineri, Sage (A) 30.66; 8) Morton, Joel (A) 30.86

Girls’ 100 Yard Butterfly

1 Moore, Haylie (SD) 1:07.72; 2) Everheart, Kristen 1 1:13.79; 3) Holshouser, Bailey J (A) 1:15.96; 4) Guillot, Katherine (UA) 1:26.90; 5) Warren, Alex (UA) 1:37.89; 6) Kuhlkin, Hayley 1 1:40.97 7 Korzelius, Calista (GS) 1:41.23

Boys’ 100 Yard Butterfly

1 Poling, Cain 1 1:03.72; 2) Goodson, Mark 1 1:13.37; 3) Irving, Alex (GS) 1:14.42; 4) Cartagena, Adam (GS) 1:23.86; 5) Maloney, John (UA) 1:29.39

Girls’ 100 Yard Freestyle

1 Everheart, Allison 1 1:00.17; 2) Pounds, Megan 1 1:10.68; 3) Pierannunzi, Sophia (UA) 1:12.18; 4) Jenkins, Helen (SD) 1:14.28; 5) Brickner, Rebecca (GS) 1:15.70; 6) Wheeler, Darien (UA) 1:16.54; 7) Hudson, Elizabeth (NS) 1:16.93; 8) Davila, Valerie 1 1:17.07; 9) Allyn, Brooke (GS) 1:19.52

Boys’ 100 Yard Freestyle

1 Kearney, Seamus 1 1:00.40; 2) Barnes, Caleb (GS) 1:01.66; 3); Distin, Chris (GS) 1:06.80; 4) Schnedl, Wylie (UA) 1:06.94; 5) Ivey, William (A) 1:09.86; 6) Sodano, Danny 1 1:10.17; 7) Krol, Mason (A) 1:10.59; 8) Boivin, Hunter (UA) 1:10.87

Girls’ 500 Yard Freestyle

1 Bebout, Cassie (GS) 5:55.38; 2) Parnell, Kimberley (C) 6:43.85; 3) MackKenzie, Lauren (C) 8:04.80; 4) Rowles, Allyn (WS) 8:19.35; 5) Allford, Kari (UA) 8:34.27; 6) Walker, Lauren (GS) 8:34.76; 7) Laskowski, Skylar (SS) 8:43.33; 8) Mullis, Landon Anne (A) 8:43.72; 9) Urh, Nicole (UA) 9:06.56

Boys’ 500 Yard Freestyle

1 Yu, Arnold (GS) 6:29.19; 2) Robison, Nick 1 6:43.11; 3) Perry, Ben (GS) 6:51.03; 4) Hartmann, Collin (WS) 7:46.06; 5) Urh, Sam (UA) 7:47.06; 6) Kiker, Wyatt (UA) 8:28.65

Girls’ 200 Yard Freestyle Relay

1) Union Academy A 2:05.12 1. Lloyd, Jessica 2. Hartung, Delani 3. Guillot, Katherine 4. Hill, Hannah

2) Cuthbertson A 2:07.98 1. Everheart, Kristen 2. Althof, Elsa 3. Benz, Dana 4. MackKenzie, Lauren

3) South Davidson A 2:08.88 1. Hill, Kagan 2. Jenkins, Helen 3. Moore, Haylie 4. Hunt, Danielle

4) Union Academy B 2:18.99 1. Allford, Kari 2. Pierannunzi, Sophia 3. Anthony, Christin 4. Warren, Alex

5) West Stanly B 2:27.80 6 1. Speights, Bailey 2. Steen, Keltsi 3. Coley, Carissa 4. Pittman, Kirsten

6) Gray Stone A 2:28.95 1. Brickner, Rebecca 2. Burks, Chloe 3. Cooper, Anna 4. Korzelius, Calista

7) South Stanly A 2:37.69 1. Pope, Katie 2. Lisk, Victoria3. Poplin, Karanda 4. Waldt, Logan

8) Gray Stone B 2:45.36 1. Ingold, Meghan 2. Kiser, Kelsey 3. Suresh, Ananya 4. Fields, Rachel

9) Albemearle A 3:09.87 1. Beamon, Blair 2. Foley, Madison 3. Mansfield, Katherine 4. Smith, Savanah

Boys’ 200 Yard Freestyle Relay

1) Gray Stone A 1:46.90 1. Cartagena, Adam 2. Parsons, Quentin 3. Barnes, Caleb 4. Yu, Arnold

2) Cuthbertson A 1:47.63 1. Goodson, Mark 2. Ginsberg, Matthew 3. Poling, Cain 4. Lofton, Brandon

3) Union Academy A 1:48.05 1. Boivin, Tristan 2. Schnedl, Wylie 3. Urh, Sam 4. Maloney, John

4) West Stanly A 2:01.40 1. Bayluk, Igor 2. Hathcock, James 3. Marks, Cody 4. Wild, AJ

5) Union Academy B 2:05.13 1. Boivin, Hunter 2. Moise, Roman 3. Allen, Jared 4. Wheeler, Walt

6) Albemarle A 2:07.27 1. Krol, Mason 2. Morton, Joel3. Raineri, Sage 4. Williams, Jack

7) Gray Stone B 2:14.29 1. Tucker, Kyle 2. Morgan, Chance 3. Isenhour, Lucas 4. Perry, Ben

Girls’ 100 Yard Backstroke

1) Everheart, Kristen (C) 1:11.30; 2) Lloyd, Jessica (UA) 1:20.55; 3) Guillot, Katherine (UA) 1:23.07; 4) Brickner, Rebecca (GS) 1:35.18; 5) Rowles, Allyn (WS) 1:36.09; 6) Kuhlkin, Hayley 1 1:39.33; 7) Poplin, Karanda (SS) 1:42.06; 8) Chappel, Kayla (A) 1:47.99

Boys’ 100 Yard Backstroke

1 Arora, Veet 1 1:12.78; 2) Demeraski, John (UA) 1:17.89; 3) Hartmann, Collin (WS) 1:22.91; 4) Copeland, Joshua (GS) 1:25.71;5 Isaacson, Caleb (GS) 1:27.19; 6) Wheeler, Walt (UA) 1:40.73

Girls’ 100 Yard Breaststroke

1 Holshouser, Bailey J (A) 1:19.00; 2) Hill, Hannah (UA) 1:23.01; 3) Roy, Jessica (GS) 1:25.37; 4) Smet, Mackenzie (A) 1:28.95; 5) Throneburg, Whitney (NS) 1:29.86; 6) Hartung, Delani (UA) 1:33.58; 7) Draper, Natalie (C) 1:36.59; 8) Blackman, Courtney (C) 1:51.89

Boys’ 100 Yard Breaststroke

1 Poling, Cain (C) 1:15.09; 2) Laramee, Justin (C) 1:16.73; 3) Cowan, David (GS) 1:22.08; 4) Query, Hunter (SD) 1:25.02; 5) Wild, AJ (WS) 1:26.90; 6) Boivin, Tristan (UA) 1:28.87; 7) Krol, Mason (A) 1:29.13; 8) Hendrix, Wyatt (UA) 1:29.75; 9) Morgan, Chance (GS) 1:53.03

Girls’ 400 Yard Freestyle Relay

1) Cuthbertson A 4:19.10 1. Parnell, Kimberley 2. Everheart, Allison3. Pounds, Kristen 4. Pounds, Megan

2) Gray Stone A 4:55.22 1. Korzelius, Calista 2. Burks, Chloe 3. Roy, Jessica 4. Bebout, Cassie

3) Cuthbertson B 5:04.29 1. Benz, Dana 2. Coe, MacKenzie 3. Davila, Valerie 4. Ginsberg, Kelly

4 Albemarle A 5:21.26 1. Holshouser, Bailey J 2. Smet, Mackenzie 3. Chappel, Kayla 4. Foley, Madison

5) Union Academy A 5:39.33 1. Urh, Nicole 2. Wheeler, Darien 3. O'Brien, Kate 4. Warren, Alex

6) North Stanly A 5:49.92 6 1. Hudson, Elizabeth 2. Krug, Sarah 3. Parker, Celeste 4. Throneburg, Whitney

7) West Stanly A 6:00.79 4 1. Barbee, Margaret 2. Coley, Carissa 3. Presley, Hannah 4. Pittman, Kirsten

8) South Stanly A 6:24.34 2 1. Laskowski, Skylar 2. Lisk, Victoria 3. Poplin, Karanda 4. Waldt, Logan

9) Gray Stone B 6:40.51 1. Kiser, Kelsey 2. Suresh, Ananya 3. Walker, Lauren 4. Ingold, Meghan

Boys’ 400 Yard Freestyle Relay

1) Cuthbertson A 4:00.86 1. Badzuh, Philip 2. Arora, Veet 3. Kearney, Seamus 4. Robison, Nick

2 Gray Stone A 4:02.77 1. Cartagena, Adam 2. Yu, Arnold 3. Isaacson, Caleb 4. Barnes, Caleb

3 Gray Stone B 4:37.94 1. Distin, Chris 2. Parsons, Quentin 3. Cowan, David 4. Perry, Ben

4) Union Academy A 4:44.73 1. Demeraski, John 2. Schnedl, Wylie 3. Boivin, Hunter 4. Wheeler, Walt

5) Cuthbertson B 4:44.94 1. Malloy, Dillon 2. Sgro, Anthony3. Sodano, Danny 4. Ginsberg, Matthew

6) West Stanly A 4:58.75 1. Bayluk, Igor 2. Hartmann, Collin 3. Marks, Cody 4. Wild, AJ

7) Union Academy B 5:07.28 1. Belk, Blake 2. Hendrix, Wyatt 3. Mills, Steven 4. Faulkner, Mitchell

 

1
Text Only
Sports
  • hunterdavis.jpg Stanly County Baseball Notebook

    In high school baseball games this week, West Stanly faced a non-conference matchup before two critical Rocky River Conferene games, while Albemarle also ventured out of conference play with a home game against West Montgomery.

    April 17, 2014 1 Photo

  • tjsmith.jpg North Stanly's T.J. Smith receives offer to play football at Dartmouth

    It was last spring when North Stanly head coach Ralph Jackson was approached by a student who wanted more than anything to become a Divsion. I collegiate football player.

    April 17, 2014 1 Photo

  • Pfeiffer women's basketball coach resigns

    Pfeiffer head women’s basketball coach Roy Dow resigned his position with the university on Monday, according to school officials.

    April 17, 2014

  • jayandrew.jpg Gray Stone wins golf match at Tillery Tradition; Albemarle's Jay Andrew wins medalist honors

    In a Yadkin Valley Conference West golf matchup on Monday at the Tillery Tradition Golf Club in Mount Gilead, the Gray Stone Knights claimed the team win but it was an Albemarle golfer that claimed the individual title.

    April 17, 2014 1 Photo

  • ws1600.jpg West Stanly girls place third at RRC track meet

    The Rocky River Conference championship track meet was held this past Wednesday at Monroe High School.

    April 16, 2014 1 Photo

  • aaronroten.jpg South Stanly tennis tops North Stanly

    Monday’s tennis matches marked the end of the regular season for the teams of the Yadkin Valley Conference West.

    April 15, 2014 1 Photo

  • hopemoua.jpg Gray Stone girls' soccer earns wins

    The Gray Stone women’s soccer team rebounded from the team’s first loss of the season to Union Academy by winning the next four matches on the schedule, including wins over North Moore 7-0, Chatham Central 10-1 and a 7-0 win over South Stanly on Monday night.

    April 15, 2014 1 Photo

  • bomb1 VIDEO: A year after marathon bombing, Boston remains strong

    The City of Boston came together Tuesday to honor those who were injured and lost their lives at the Boston Marathon on the one-year anniversary of the bombing. While the day was sure to be emotional, those affected by last year's race are showing they won't let the tragedy keep them down.

    April 15, 2014 1 Photo

  • tylerhuneycutt.jpg Stanly County Baseball Notebook

    In high school baseball games this week, conference play was the focus as the teams of Stanly County faced key conference challenges.

    April 14, 2014 1 Photo

  • heidismith.jpg Stanly County Softball Notebook

    In high school softball games this week, West Stanly moved one game closer to clinching the regular-season conference title, while North Stanly faced Queen’s Grant in a doubleheader.

    April 14, 2014 2 Photos

Facebook
Twitter Updates
Seasonal Content