• 61°

Stanly teams compete at 1A track regionals

By Charles Curcio
Sports Editor
The 2018 NCHSAA 1A Midwest Regionals were conducted at North Stokes High School in Danbury this season.
Top four places in the open/relay events qualified athletes for the NCHSAA 1A State Championships at NCA&T University in Greensboro.

Men’s Results

The Albemarle Bulldogs took first place at the Midwest Regional with 96 points, besting the Community School of Davidson by 24 team points.
Gray Stone finished seventh with 29 points, while North Stanly was 12th with 17 points and South Stanly finished 18th (7 points).

Shot Put
1st Jason Reynolds (GS) 46-10.25
3rd Kevon McRae (NS)) 43-08

Discus
1st Rylei Smith (NS) 123-01

Triple Jump
4th Antonio Burns(AHS) 41-05.25

Long Jump
1st Jaden Chambers (AHS) 19-10

High Jump
2nd Da’Sean Horne (AHS) 6-00
4th Antonio Burns (AHS) 5-10

100m Dash
1st Julius Smith (AHS) 11.11
4th Demarco Colson (SS) 11.33

200m Dash
1st Julius Smith (AHS) 22.40

400m Dash
Antonio Burns(AHS) 52.25

110m Hurdles
3rd Timothy Ridenhour (AHS) 15.77

300m Hurdles
3rd Timothy Ridenhour (AHS) 43.09

4x200m Relay
1st Albemarle (Da’Sean Horne, Shyheim Little, Jaden Chambers, Joshua Smith) 1:32.50
4th Gray Stone (Jeremiah Robinson, Alec Barbetto, Marshall Overcash, Kenan Hartung) 1:34.75

4x100m Relay
1st Albemarle (Jaden Chambers, Joshua Smith, Shyheim Little, Julius Smith) 45.28
2nd Gray Stone (Jeremiah Robinson, Kenan Hartung, Marshall Overcash, Ibriahim Kaouk) 46.06

4x400m Relay
1st Albemarle (Da’Sean Horne, Julius Smith, Timothy Ridenhour, Antonio Burns) 3:31.91
3rd Gray Stone (Kenan Hartung, Marshall Overcash, Alec Barbetto, Jeremiah Robinson) 3:37.64

Women’s Results

Albemarle finished third overall at the regional with 55 points as Mount Airy took first place with 86 team points, followed by North Stokes (60).
Gray Stone finished fourth with 51.5 points while North Stanly was seventh (46) and South Stanly finished 15th (8).
Top four results from athletes in Stanly schools are as follows:

High Jump
4th Jenna Robinson (GS) 4-10

Long Jump
2nd- Jenna Robinson (GS) 16-6
4th Brinn Kimrey (NS) 16-00.5

Triple Jump
2nd Jenna Robinson (GS) 35-0.25

100m Hurdle Prelims
1st Taniqua Knight (AHS) 16.86
2nd Cole Harris (GS) 16.89
3rd Armanie Sellers (AHS) 17.04
4th Mallory Russell (NS) 17.15

100m Dash
3rd Armani Baldwin(AHS) 12.79
4th Somahje Porter (AHS) 12.99

400m Dash
2nd Taegan Lowder (NS) 59.86
4th- Katelyn Parah (GS) 1:03.76

300m Hurdles
1st Taniqua Knight (AHS) 48.73
3rd Somahje Porter(AHS) 49.23

800m Run
4th Laurie Fogleman (GS) 2:38.85

4x100m Relay
1st Albemarle (Armani Baldwin, Somajhe Porter, Zycoria Tillman, Taniqua Knight) 52.64
2nd North Stanly (Brinn Kimrey, Emily Almond, Colbie Lentz, Jada Jordan) 53.60
3rd South Stanly (Micaiah Kluttz, Kimball Midgett, Tanaya Harris, Claudia Tyson) 53.71

4x200m Relay
2nd North Stanly (Colbie Lentz, Emily Almond, Brinn Kimrey, Taegan Lowder, 1:50.34
3rd Albemarle (Kadajah Little, Somahje Porter, Armanie Sellers, Taniqua Knight) 1:52.10
4th Gray Stone (Katelyn Parah, Peyton Disser, Katherine Leckonby, Laurie Fogleman) 1:53.78

4x400m Relay
1st North Stanly (Emily Almond, Colbie Lentz, Alexandra Childress, Taegan Lowder) 4:16.24
3rd Gray Stone (Katelyn Parah, Peyton Disser, Chloe Nicola, Laurie Fogleman) 4:35.17

4x800m Relay
2nd- Gray Stone (Anna Lewis, Lillie Austin, Emily Griffin, Laurie Fogleman) 11:11.10

To submit story ideas, call Charles Curcio at 704-983-1361, email charles@stanlynewspress. com or contact via Twitter (@charles_curcio).