West Stanly sweeps wins at Stanly County Schools meet

Published 2:57 pm Friday, April 22, 2022

West Stanly’s track teams have been highly ranked in the state and continued a successful season Monday by sweeping the Stanly County Schools meet.

The Colts took first in the men’s team scores with a 104, followed by Albemarle (74) in second place. North Stanly was third with 55.5 points followed by South Stanly (22.5).

On the women’s side, West finished with 148 points, followed by the Bulldogs (65.5), Comets (23.5) and Bulls (2).

Four athletes received top individual honors, including the Male Field Athlete of the Year Ali Currie of Albemarle, who won the high jump, long jump and triple jump. He set a county record for the triple jump with his distance of 44 feet, 2 inches, besting the previous mark set by Tramion Knight of 44-3/4.

The Male Runner of the Year was Joshua Honeycutt of South Stanly who took first place in the 800- and 1,600-meter runs.

On the women’s side, Anniston Talbert of North Stanly was voted as the Female Field Athlete of the Year, finishing second in the shotput and third in discus.

Onii Bivens, a senior with West Stanly, was the Female Runner of the Year finishing first in the 100- and 200-meter races along with second place in the 400.

Below are the top three finishes for each event.

Results
Men’s 4x800m Relay
1) West Stanly  9:50.58; 2) Albemarle  9:58.54; 3) South Stanly  11:22.49.
Women’s 4x800m Relay
1) West Stanly  11:48.29 6
Women’s 100m Hurdles
1) Bryn Cribb (WS) 17.49; 2) Aryjha Baldwin (Alb.) 18.62; 3) Anautica Meaders (Alb.) 18.74.
Men’s 110m Hurdles
1) Camden Nahrgang (WS) 16.35; 2) Slay Jackson (Alb.) 17.74; 3) Shane Mecimore (WS) 19.24.
Women’s 100 Meters
1) Onii Bivens (WS) 12.79; 2) Amari Baldwin (Alb.) 12.79; 3) Mary Grace Krol (Alb.) 13.49.
Men’s 100 Meters
1) Cameron Smith (NS) 11.09; 2) Jaylen Pinkney (Alb.) 11.32; 3) Dre Davis (Alb.) 11.52.
Women’s 4x200m Relay
1) West Stanly 1:57.85; 2) Albemarle 2:01.14; 3) North Stanly 2:07.04.
Men’s 4x200m Relay
1) Albemarle – 1:35.00; 2) North Stanly – 1:37.86; 3) West Stanly – 1:38.86.
Women’s 1,600 Meters
1) Natalie Almond (WS) 5:30.35; 2) Holly Hatch (WS) 6:09.15; 3) Savanah Hendzel (WS) 6:14.99.
Men’s 1,600 Meters
1) Joshawa Huneycutt (SS) 4:41.40; 2) Carson Wells (WS) 4:42.44; 3) Nathan Marks (Ws) 4:48.89.
Women’s 4x100m Relay
1) Albemarle 54.96; 2) West Stanly 54.99; 3) North Stanly 1:00.23.
Men’s 4x100m Relay
1) North Stanly 44.68; 2) Albemarle 45.67; 3) West Stanly 48.07.
Women’s 400 Meters
1) Onii Bivens (WS) 1:01.90; 2) Breanna Douglas (WS) 1:04.92; 3) Abigail Clayton (Alb.) 1:05.11.
Men’s 400 Meters
1) Chayse Huneycutt (WS) 54.01; 2) Jonathon Moran (WS) 55.43; 3) Joseph Misenheimer (SS) 56.37.
Women’s 300m Hurdles
1) Bryn Cribb (WS) 53.23; 2) Anautica Meaders (Alb.) 55.21; 3) Makalyn Morton (WS) 57.13.
Men’s 300m Hurdles
1) Camden Nahrgang (WS) 44.85; 2) Slay Jackson (Alb.) 44.99; 3) C.J. Ellis (Alb.) 45.70.
Women’s 800 Meters
1) Caroline White (WS) 2:40.24; 2) Mary Grace Krol (Alb.) 2:41.91; 3) Makalyn Morton (WS) 2:42.68.
Men’s 800 Meters
1) Joshawa Huneycutt (SS) 2:12.47; 2) Elijah Morton (WS) 2:12.75; 3) Stephen Martin (WS) 2:17.49.
Women’s 200 Meters
1) Amari Baldwin (Alb.) 26.56; 2) Onii Bivens (WS) 26.86; 3) Abigail Clayton (Alb.) 29.06.
Men’s 200 Meters
1) Jaylen Pinkney (Alb.) 23.75; 2) Dre Davis (Alb.) 24.94; 3) Ja’Zyion Geiger (Alb.) 25.20.
Men’s 3200 Meters
1) James Shue (WS) 10:12.68; 2) Nathan Marks (Ws) 10:31.10; 3) Blayne Morton (WS) 10:33.96.
Women’s 3200 Meters
1) Natalie Almond (WS) 11:54.02; 2) McKenzie Clontz (WS) 13:15.39; 3) Savanah Hendzel (WS) 14:06.97.
Men’s 4x400m Relay
1) West Stanly 3:45.05; 2) Albemarle 3:49.89; 3) North Stanly 4:09.45.
Women’s 4x400m Relay
1) West Stanly 4:50.64; 2) Albemarle 5:14.47.
Women’s High Jump
1) Bryn Cribb (WS) 4’4″; 2) Rory Huneycutt (WS) 4’2″.
Men’s High Jump
1) Ali Currie (Alb.) 5’10”; 2) Doug Smith (NS) 5’8″; 3) Chayse Huneycutt (WS) 5’6″.
Women’s Long Jump
1) Onii Bivens (WS) 17’11”; 2) Amari Baldwin (ALb.) 16’1″; 3) Nariah Furr (WS) 15’4″.
Men’s Long Jump
1) Ali Currie (Alb.) 20’2″; 2) Cameron Smith (NS) 20’1″; 3) Bryant Harris (NS) 19’4″.
Women’s Triple Jump
1) Amari Baldwin (Alb.) 33’5″; 2) Gia Dunlap (NS) 29’9″; 3) Bryn Cribb (WS) 29′.
Men’s Triple Jump
1) Ali Currie (Alb.) 44’2″; 2) Jayson Gramling (NS) 38′ 2.5″; 3) Caden Edwards (WS) 37’3″.
Women’s Shot Put
1) Andi Daniels (WS) 28′; 2) Aniston Talbert (NS) 26’2″; 3) Sarah Hinson (WS) 24’6″.
Men’s Shot Put
1) Nick Barringer (WS) 41’4″; 2) DJ Watkins (NS) 39′.5″; 3) Miles Gregory (Alb.) 38′.
Women’s Discus
1) Sarah Hinson (WS) 75’1.5″; 2) Madison Hall (WS) 68’6″; 3) Aniston Talbert (NS) 64’5″.
Men’s Discus
1) Gavin Hudson (WS) 130’10”; 2) Ayden Carpenter (NS) 108’11”; 3) AJ Davis (NS) 106’10”.

About Charles Curcio

Charles Curcio was the sports editor of the Stanly News & Press from 1999-2001 and has currently served in the same capacity since 2008. He was awarded the NCHSAA Tim Stevens Media Representative of the Year and named CNHI Sports Editor of the Year in 2014. He has also been honored four times by the North Carolina Press Association.

email author More by Charles